Spread Open Media/pl/FAQ

From XiphWiki
Jump to navigation Jump to search


Często Zadawane Pytania

O co chodzi w akcji Spread Open Media?

Spread Open Media to jedyna strona w sieci, gdzie znajdziesz wszystko co potrzebne Ci wiedzieć o formatach mediów, które pomogą budować lepszy świat. I jeżeli wierzysz w słuszność tej akcji, może będziesz chcieć poinformować swoich znajomych o tych nowych formatach, ponieważ ignorancja to nasz największy wróg. Więc przyłącz sie do walki o uwolnienie rzeczy, na których Ci zależy z rąk korporacji, które chcą ograniczyć twoje prawa i zablokować twoje pliki.

Na stronie SOM znajdziesz kampanie, do których będziesz mógł dołączyć, materiały reklamowe do użycia, dokumenty pomocnicze dla twoich przyjaciół, bazę produktów, które współpracują z Open Media Formats i katalog z różnymi fajnymi materiałami, które będziesz mógł obejrzeć lub posłuchać.

Otwarte formaty mediów pozwalają na innowacyjność, jakość i wolność. Dzięki nim projekty jak Wikipedia czy Creative Commons mają sens. Dzięki nim filmy czy muzyka będą działać w sieci tak szybko jak grafika aktualnie. Nadszedł czas na promocje ich. Czas powiedzieć światu o otwartych mediach.

Jak mogę pomóc?

Jest parę rzeczy, które możesz zrobić:

 • Zacznij używać otwarte formaty mediów.
 • Dziel się jedynie otwartymi formatami mediów z innymi.
 • Zamieść link do tej strony na swojej stronie. Mamy kilka banerów, które możesz użyć.
 • Poinformuj firmy o tym, że chcesz używać otwarte formaty mediów (sprawdź projekt MailOgging).
 • Dołącz do jednej z naszych kampanii.
 • Wymyślaj nowe kampanie.
 • Pomóż przetłumaczyć tę stronę na inne języki.
 • Zapłać programiście żeby poprawił program, na którym otwarte formaty multimediów działają niewłaściwie.
 • Zapłać za reklamę akcji SOM w innym mediach.
 • Nagrywaj podcasty w Speex. Wypuszczaj muzykę w Vorbis'ie czy FLAC'u. Używaj kodeka Theora dla wideo. Twórz grafikę w SVG i/lub PNG dla twojej strony. Używaj OpenDocument w swoim biurze. Dziel się playlistami w formacie XSPF.
 • Unikaj MP3, AAC, H.264, Xvid, oraz OOXML jak ognia.

Jakie otwarte formaty mediów istnieją?

Oto lista najpopularniejszych:

 • Theora (wideo, stratna kompresja)
 • FLAC (audio, bezstratna kompresja)
 • Vorbis (audio, stratna kompresja)
 • Speex (audio, mowa)
 • XSPF (playlisty)
 • SVG (grafika wektorowa)
 • PNG (grafika rasterowa, bestratna)
 • OpenDocument (biuro)
 • SMIL (prezentacje multimedialne)

Ta lista nie jest jeszcze skończona.

Dlaczego darmowe/otwarte formaty mediów mają znaczenie dla Darmowego Oprogramowania, Wolnej Kultury lub dla ruchu Wolnego Oprogramowania?

Powiedzmy, że bez otwartych formatów mediów wszystkie te projekty nie mają konkretnego celu. Media to zawartość. Kiedy zamknie się je w prawnie strzeżonym formacie, zabierasz wolność użytkownikom, którzy z tego korzystają. Jeśli wierzysz w idee tych ruchów, nie powinieneś tworzyć rzeczy w prawnie strzeżonych formatach lub tworzyć narzędzi, które wspierają tylko te formaty.

Ale mnie nie obchodzi żaden z tych ruchów. Jestem zwykłym człowiekiem.

To skup się na bardziej "praktycznych" aspektach otwartych formatów mediów. Większość z nich posiada lepszą jakość audio lub wizualną jakość niż te prawnie chronione formaty. Wszystkie te otwarte formaty mają plany rozwoju w przyszłości, a jeśli chodzi o prawnie chronione formaty, to nigdy nie wiadomo co przyjdzie do głowy firmie, która je rozpowszechnia. I nie istnieje tu DRM. Otwarte formaty mediów nie są w żaden sposób upośledzone lub posiadają jakiś defekt od początku. One dostarczają Ci tego czego oczekujesz: zawartość.

Ale piraci nie będą wypuszczać materiałów w otwartych formatach mediów!

Niestety piractwo zawsze będzie istnieć. Niestety też piractwu pomaga pojawianie się nowych formatów: patrz VHS i MP3.

Jeśli nie popieramy piractwa, problem z sceną warezową jest taki, że wypuszczają oni materiały w popularnych aktualnie formatach. Otwarte media będą popularne tak długo jak ludzie będą chcieli żeby były. Więc dalej nie popierając piractwa mamy nadzieję, że scena warezowa pójdzie w dobrym kierunku. Scena warezowa uważa, że robi światu przysługę. Może żeby to udowodnić powinni oni iść dalej i zacząć używać otwartych formatów mediów.

Jak mogę edytować artykuły na stronie SOM?

Bardzo prosto. Klikając na link [ edit ] na końcu każdego postu. Ten właśnie link zaprowadzi Cię do wiki, gdzie będziesz mógł pomóc udoskonalić każdy artykuł.

Jak mogę dołożyć coś do projektu SOM?

Proszę idź do tej strony.

Dlaczego właśnie akronim SOM?

SOM to po portugalsku "dźwięk". Ta nazwa została wybrana, ponieważ dźwięk każdego głosu prosi o rozpowszechnianie otwartych mediów.

Co to jest Ogg, o którym ciągle słyszę?

Ogg to format przetrzymywania danych. Jest to format kompleksowy ale nie musisz znać szczegółów. Pamiętaj tylko, że Theora jest czasami nazywana Ogg Video a Vorbis jest czasami nazywany Ogg Audio, dlatego że Ogg może być plikiem audio i wideo.

Możesz też natrafić na firmy, które reklamują swoje tzw. "Ogg playery". Z tym związane są dwa podstawowe problemy: Ogg to nie akronim i te firmy nabierają swoich klientów, którzy myślą, że Ogg _to_ Vorbis, co nie jest prawdą. Więc jeśli natrafisz na firmę sprzedającą odtwarzacz, który odtwarza "OGG" tzn. że on odtwarza Vorbis i najczęściej nie razi sobie z Theora, Speex, OggPCM, OggMNG, lub OggUVS.

Żeby uniknąć nieporozumień po prostu zapomnij o Ogg'u i nazywaj te formaty ich prawdziwymi nazwami, odrzucając ich powiązania z projektem OGG.

Czy SOM jest powiązany z PlayOgg?

Nie. To jest kampania Free Software Foundation.

Jak mogę dodać licencję do mojego pliku audio lub wideo?

Jeśli posiadasz licencję na jakieś media, możesz ustalić sobie warunki jakie chcesz. Przejrzyj ten samouczek aby dowiedzieć się jak to zrobić.